Bambucké maslo – eliminácia vrások a podpora tvorby kolagénu

Bambucké maslo

Bambucké maslo je šedo-biely tuk rastlinného pôvodu, získavaný z orechov afrického stromu Maslovník africký (odborne Vitellaria paradoxa, predtým Butyrospermum paradoxum). Tento strom, známy aj pod názvom karité, rastie divoko v pásme saván od Senegalu na západe až po Sudán na východe a po úpätie Etiópskej Vysočiny. Táto oblasť sa označuje aj ako „shea belt“. Bambucké maslo má široké využitie ako jedlý tuk na varenie (najmä v Afrike), komerčne ako ingrediencia do rôznych kozmetických, farmaceutických aj potravinových produktov, aj ako domáci prípravok krásy.

bambucké maslo vitellaria paradoxa výskyt

História a zaujímavé fakty

V Afrike má bambucké maslo dlhú históriu a poznala ho dokonca už Kleopatra v starovekom Egypte! Jeho využitie je naozaj veľmi široké – používa sa na ošetrenie vlasov a vlasovej pokožky, ako ochrana kože pred extrémami počasia (vietor, slnko, soľ), na úľavu od reumatických bolestí a bolestí kĺbov, na ošetrenie rán, opuchov, modrín, masáže v tehotenstve ako prevencia strií, masáž novorodencov, na liečbu ekzémov, vyrážok, popálenín, vredov a dermatitíd.

Lokálne africké komunity ho využívajú aj na výrobu výrobe mydiel, sviečok, ako olej do lámp, lubrikant či ako vode-odolná vrstva na ochranu stien v období dažďov. V Európe a Amerike je preslávené najmä ako súčasť kozmetiky a v čokoládovom priemysle ako náhrada kakaového masla (pre podobné zloženie, aj keď jeho chuť je výrazne odlišná).

Strom karité dorastá do výšky 9 – 12 metrov a plody komerčnej kvality začína rodiť až po cca 20-50 rokoch. Po dosiahnutí dospelosti rodí následne mnoho desaťročí, niektoré zdroje uvádzajú aj 200 rokov. Maslo sa vyrába z orechov, ktoré sú ručne zbierané ženami z afrických dedín. Samotná výroba je sofistikovaný proces, ktorý sa odovzdáva z generácie na generáciu.

V posledných rokoch sa však vysušené orechy exportujú na spracovanie do Európy, Japonska a Indie, kde sa maslo extrahuje vo veľkom, často menej šetrnými postupmi s použitím rozpúšťadiel a ďalších rafinačných krokov.

Strom karité - Vitellaria paradoxa

Plody stromu karité

Bambucké maslo a jeho účinky

V poslednom období si bambucké maslo teší veľkej popularite ako prírodná zložka kozmetiky a čiste prírodný domáci prostriedok starostlivosti o pokožku, a to najmä vďaka jeho výnimočným zvlhčujúcim, zjemňujúcim a vyživujúcim vlastnostiam.

Okrem obsahu cenných tukov bambucké maslo obsahuje vo významnom množstve aj ďalšie zložky (triterpény, fenolické látky, vitamín E), ktoré sú zodpovedné za medicínske vlastnosti masla, ako sú anti-oxidačné, protizápalové či starnutie spomaľujúce účinky.

1. Anti-aging efekt (spomaľuje starnutie)

Bambuckému maslu sa pripisujú omladzujúce účinky na pleť, vďaka čomu je obľúbenou súčasťou anti-aging kozmetiky.  Podľa viacerých štúdií zmierňuje rôzne prejavy starnutia kože, podporuje regeneráciu tkanív, zjemnenie kože, zabraňuje foto-starnutiu kože (starnutie účinkom UV žiarenia) a dokonca zvyšuje produkciu kolagénu (1, 2).

Anti-aging efekt sa pripisuje prítomnosti triterpénov amyrínu a lupeolu. Tieto zlúčeniny inaktivujú enzýmy proteázy, ktoré sú zodpovedné za odbúravanie kolagénu a elastínu. Kolagén a elastín sú dôležité štruktúrne proteíny, vďaka ktorým má naša pokožka svoj tvar, pevnosť a pružnosť.

2. Bambucké maslo zjemňuje a zvlhčuje pokožku

Vďaka svojej polotuhej, maslovitej konzistencii bambucké maslo vynikajúco zjemňuje, zmäkčuje, zvlhčuje a vyživuje pokožku tela, vlasovú pokožku a vlasy. Nájdeme ho preto ako aktívnu zložku rôznych produktov do kúpeľa, šampónov, krémov balzamov na pery, mydiel a podobne. V týchto prípravkoch je však už tento úžasný produkt prírody sprevádzaný syntetickými prísadami.

Bambucké maslo sa topí pri teplote tela a po aplikácii obnovuje tukovú vrstvu na pokožke. Výborne viaže vodu a rýchle sa vstrebáva do pokožky. Vďaka tomu je zvlášť vhodné:

 • na ošetrenie suchej, zapálenej pokožky pri dermatitídach
 • ideálny „krém“ na detské plienkové dermatitídy
 • na prevenciu strií v tehotenstve
 • ošetrenie jaziev
 • na zvlhčenie suchej, popraskanej pokožky na chodidlách, rukách, lakťoch
 • pri liečbe ekzémov
 • na ošetrenie omrzlín, suchej a svrbivej pokožky vplyvom vetra, mrazu
 • pomôže so suchou, svrbiacou pokožkou hlavy
 • všade tam, kde je potrebné zabrániť nadmernému vysúšaniu pokožky (trans-espidermálnej strate vody)

3. Bambucké  maslo chráni pokožku pred UV žiarením

Opaľovacie prípravky absorbujú alebo odrážajú škodlivé UV žiarenie, čim chránia pokožku pred spálením, spomaľujú starnutie kože a znižujú riziko rakoviny. Bohužiaľ, tieto prípravky sú plné chemických zlúčenín s potenciálne škodlivým účinkom na náš organizmus. Nájsť vhodnú alternatívu, ideálne na prírodnej báze, je preto veľkou výzvou.

Bambucké maslo obsahuje estery triterpénových alkoholov s kyselinou škoricovou, ktoré absorbujú rakovinotvorné UVB žiarenie (vlnových dlžok 250-300 nm). Nerafinované bambucké maslo má tak ochranný faktor 3-4. Táto ochrana sa môže zdať nie príliš vysoká, znamená to však, že s použitím čiste prírodného produktu bez toxických zložiek môžeme zostať na slnku 3-4 x dlhšie ako bez akejkoľvek ochrany.

4. Protizápalové účinky bambuckého masla

Niektoré zložky bambuckého masla (lupeol, amyrín, butyrospermol) majú protizápalové účinky. Ako ukázali niektoré štúdie, bambucké maslo zmierňuje alergické a autoimunitné reakcie u cicavcov (3).

Čo obsahuje bambucké maslo

Bambucké maslo má ako tuk rastlinného pôvodu unikátne zloženie, najmä pokiaľ ide o percentuálne zastúpenie jednotlivých zložiek a taktiež prítomnosť ďalších látok, ktoré sa v bežných rastlinných olejoch nevyskytujú.

Triglyceridová frakcia

Väčšina rastlinných olejov a masiel má podobné chemické zloženie. Obsahujú predovšetkým zlúčeniny tukovej povahy, tzv. triglyceridy (alebo správnejšie triacylglyceroly), ktoré v prípade bambuckého masla tvoria až 90% hmotnosti masla.

Ak vás práve oblial pot pri spomienke na stredoškolské hodiny chémie, žiadny strach :-D. O triglyceridoch si povieme len stručne, aby sme pochopili, prečo je bambucké maslo tak úžasné.

Ak si vezmeme fľašu slnečnicového či olivového oleja alebo tuhú kocku živočíšneho masla, tak sa dívame v podstate na čisté trigylceridy. Triglyceridy slúžia ako zásobáreň energie pre živočíchy (zásobný tuk) alebo pre rastliny (v semenách).

Molekula triglyceridu

Triglyceridy sú vlastne 3 mastné kyseliny naviazané na molekulu glycerolu. Jednotlivé oleje a tuky sa líšia v tom, aké mastné kyseliny sú na glycerol naviazané. Ak prevažujú nenasýtené mastné kyseliny (obsahujúce násobné väzby), tak je tuk tekutý a hovoríme mu olej. Naopak, ak prevažujú nasýtené mastné kyseliny (s jednoduchými väzbami), tuk je tuhý (napr. maslo).

Balzam na pokožku

V porovnaní s ostatnými rastlinnými  olejmi ako je slnečnicový, olivový či hroznový má bambucké maslo vyšší podiel nasýtených mastných kyselín, a preto je pri izbovej teplote tuhé. Práve vďaka svojmu unikátnemu zloženiu má bambucké maslo svoje zvlhčujúce a zjemňujúce účinky.

Mydlá

Triglyceridy majú aj ďalšiu zaujímavú vlastnosť – dajú sa z nich vyrobiť mydlá. Aj preto je triglyceridová frakcia označovaná ako „zmydliteľná frakcia“ a bambucké maslo sa najmä v Afrike používa aj na výrobu mydiel.

Bambucké maslo ako jedlo

Bambucké maslo nie je len cenenou surovinou v kozmetickom priemysle, ale aj v potravinárstve. Nerafinované bambucké maslo je v Afrike bežný jedlý tuk.

Na medzinárodných trhoch sa cení ako náhrada  oveľa drahšieho kakaového masla. Európska únia povoľuje v čokoládach použitie náhrad kakaového tuku len do 5%, kým USA neumožňuje označovať za čokoládu čokoľvek, čo obsahuje akúkoľvek alternatívu kakaového masla (informácie z roku 2013).

Medicínske vlastnosti má zvyšných 10% bambuckého masla

Nie sú to však len tuky, ktoré zodpovedajú za výnimočné vlastnosti bambuckého masla. Zvyšnú časť tvoria rôzne ďalšie zlúčeniny, ktoré sa spolu označujú ako „nezmydliteľná frakcia“ (pretože sa z nich nedá chemickou reakciou vyrobiť mydlo).

Aj tu je však bambucké maslo jedinečné! Kým typický rastlinný olej obsahuje menej ako 1% nezmydliteľných látok (najmä fytosteroly a tokoferoly), v prípade bambuckého masla je to 7-10% (4).

Nie je to však žiadny balast, ale zlúčeniny zodpovedné za medicínske vlastnosti tohto tuku. Práve ne-glyceridová časť je dôvodom pre široké využitie bambuckého masla v starostlivosti o pleť a v rôznych kozmetických prípravkoch.

Viac ako polovicu nezmydliteľnej frakcie tvoria zlúčeniny známe ako triterpény, predovšetkým amyrin a lupeol, ktoré majú protizápalové účinky. A hoci sa tieto látky nachádzajú aj v iných rastlinách, v prípade bambuckého masla sú prítomné vo vysokom zastúpení (až do 6% nezmydliteľnej frakcie).

Terpény majú aj schopnosť chrániť pokožku pred UV žiarením (SPF 3-4) a pravdepodobne inhibujú (potláčajú účinok) enzýmov degradujúcich kolagén a elastín (anti-aging efekt – spomaľujú starnutie).

Bambucké maslo sa vyznačuje aj vysokým obsahom vitamínu E (významný antioxidant), ďalej sú prítomné aj fytosteroly a rôzne fenolické zlúčeniny s antioxidačným účinkom. Antioxidanty zneškodňujú voľné radikály (a ďalšie reaktívne molekuly), čím spomaľujú starnutie a pôsobia preventívne pri vzniku mnohých civilizačných chorôb, vrátane rakoviny.

To sú hlavné dôvody, prečo je nerafinované bambucké maslo tak cenné a bezpochyby vhodné aj na každodennú starostlivosť o pleť.

Druhy bambuckého masla

Pre využitie liečivých vlastností bambuckého masla je potrebné brať ohľad na kvalitu. Technológia výroby bambuckého masla je totiž rôzna a v niektorých stupňoch výrobného procesu dochádza k strate cenných látok.

Komerčne dostupné bambucké maslo sa klasifikuje do 5 tried:

 • A – surové alebo nerafinované, extrahované s použitím vody
 • B – rafinované
 • C – vysoko rafinované a extrahované s použitím rozpúšťadiel ako je hexán
 • D – najnižšia nekaontaminovaná trieda
 • E – s kontaminantmi (prímesami)

Zloženie bambuckého masla nie je univerzálne, líši sa predovšetkým zastúpením mastných kyselín. Súvisí to aj s tým, že maslo sa získava z rôznych stromov. Západoafrické stromy karité patria do pod-druhu „paradoxa“, kým východoafrické stromy sú z poddruhu „nilotica“.

Východoafrické bambucké maslo nilotica je mäkšie a hodvábne jemné. Dôvodom je nižší obsah kyseliny stearovej (nasýtená mastná kyselina) a teda nižší bod topenia. Západoafrické druhy masla majú naproti tomu vyšší obsah nasýtených mastných kyselín, a teda sú tuhšie (5). Napriek lepším vlastnostiam je na trhu ťažké nájsť bambucké maslo nilotica z východnej Afriky, a to z dôvodu politickej nestability v krajinách producentov (Uganda a Sudán).


Recepty z bambuckého masla

Vyrobiť si vlastný prírodný prostriedok na ošetrenie pleti v pohodlí domova s využitím nerafinovaného bambuckého masla je veľmi jednoduché. Pravdou je, že bambucké maslo je samo o sebe jemné a vhodné na každodennú starostlivosť o pleť, vlasy, popraskené pery, lakte, chodidlá a to aj bez pridania akýchkoľvek ďalších ingrediencií.

Ako na to?

Ak sa vám zdá bambucké maslo tuhé, stačí si nabrať vhodné množstvo do dlane. Maslo teplom nášho tela zmäkne a dá sa naniesť na pokožku. Ideálne je nanášať ho na mierne vlhkú kožu, keďže veľmi dobre absorbuje vodu a pokožke tak poskytneme extra hydratáciu. Bambucké maslo sa pomerne dobre vstrebáva, no ak aj napriek tomu máte pocit mastnoty na tvári, využívajte ho len ako výživný nočný krém.

DIY krém z bambuckého masla s čajovníkom a levanduľou

Tento krém vám poskytne nielen hydratáciu, ale je to aj domáci recept na akné. Pomáha taktiež bojovať voči vráskam, je vhodný aj na ošetrenie jaziev a pokožky namáhanej slnkom. Môžete ho použiť pod make-up, alebo ako nočný krém.

Ingrediencie:

 • 3 lyžice nerafinovaného bambuckého masla
 • 1 lyžica jojobového oleja
 • 3-5 kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka (antibakteriálne, antimykotické účinky)
 • 3-5 kvapiek levanduľového esenicálneho oleja (pôsobí antibakteriálne, minimalizuje zjazvenie, podporuje hojenie rán, stimuluje krvný obeh)

Postup:

Na vodnom kúpeli rozpustíme bambucké maslo (pozor, nevaríme). Potom necháme olej cca 10-15 min vychladnúť v chladničke (čiastočne stuhnúť). Vyberieme, pridáme oleje a vyšľaháme pomocou ručného mixéra. Krém by mal mať nadýchanú konzistenciu, vďaka čomu sa bude dobre natierať. Ak preferujete tuhší krém, nemusíte zmes vôbec šľahať.

Zdroje fotografií:

 1. Oblasť Shea belt: Esculapio, Vitellaria paradoxa distribution, CC BY-SA 2.5
 2. Strom Vitellaria paradoxa: Marco Schmidt[1], Vitellaria paradoxa MS 6563, CC BY-SA 3.0
 3. Ovocie Vitellaria paradoxa: Marco Schmidt [1], Vitellaria paradoxa MS 3765, CC BY-SA 2.5
 4. Fotografia bambuckého masla: Hopkinsuniv, Sheabutter-virginsheabutter, CC BY-SA 3.0
Ak sa vám článok páčil, odporučte ho aj Vašim známym. Ďakujem 🙂

Komentáre

  Pridať komentár

  * Nezabudnite na povinné pole.